۱۳۸۹ مهر ۲۱, چهارشنبه

سخنراني "ونه گات" مراسم فارغ التحصيلي دانشگاه MIT


خانمها، آقايان فارغ التحصيل ،لطفا كرم ضد آفتاب بماليد!
اگر ميخواستم براي آينده ي شما فقط يك نصيحت بكنم، راه ماليدن كرم ضد آفتاب را توصيه ميكردم. خواص مفيد آثار مفيد و دراز مدت كرم ضد آفتاب توسط دانشمندان ثابت شده است، در حالي كه ساير نصايح من هيچ پايه و اساس قابل اعتمادي جز تجربه هاي پر پيچ و خم شخص بنده ندارند. اينك اين نصايح را خدمتتان عرض ميكنم.
 قدر نيرو و زيبايي جوانيتان را بدانيد، ولي اگر هم ندانستيد، مهم نیست! روزي قدر نيرو و زيبايي جواني تان را خواهيد دانست كه طراوت آن رو به افول گذارد. اما باور كنيد تا بيست سال ديگر، به عكسهاي جواني خودتان نگاه خواهيد كرد و به ياد مي آوريد چه امكاناتي در اختيارتان بوده و چقدر فوق العاده بوده ايد. آن طور كه تصور مي كرديد چاق نبوديد. همه چيز در بهترين شرايطش بوده تا شما احساس خوب داشته باشيد.
 نگران آينده نباشيد.اگر هم دلتان میخواهد نگران باشید، فقط اين را بدانيد كه نگراني همان اندازه مؤثر است كه جويدن آدامس بادكنكي در حل يك مساله ي جبر.
مشكلات اساسي زندگي شما بي ترديد چيزهايي خواهند بود كه هرگز به مخيله ي نگرانتان هم خطور نكرده اند، از همان نوعي كه يك روز سه شنبه ي عاطل و باطل ناگهان احساس بد پيدا مي كنيد و نسبت به همه چيز بدبين ميشويد! 
با دل ديگران بي رحم نباشيد و با كساني كه با دل شما بي رحم بوده اند، سر نكنيد.


نخ دندان بكار ببريد.
عمرتان را با حسادت تلف نكنيد. گاهي شما جلو هستيد و گاهي عقب. مسابقه طولاني است و ، سر انجام، خودتان هستيد كه با خودتان مسابقه ميدهيد.
 ناسزا ها را فراموش كنيد. اگر موفق به انجام اين كار شديد راهش را به من هم نشان بدهيد.
نامه هاي عاشقانه ي قديمي را حفظ كنيد. صورت حسابهاي بانكي و قبضها و ... را دور بياندازيد.
اگر نمي دانيد مي خواهيد با زندگيتان چه بكنيد، احساس گناه نكنيد. جالبترين افرادي را كه در زندگي ام شناخته ام در 22 سالگي نمي دانستند مي خواهند با زندگيشان چه كنند. برخي از جالبترين چهل ساله هايي هم كه مي شناسم هنوز نميدانند.
تا ميتوانيد كلسيم بخوريد. با زانوهايتان مهربان باشيد. وقتي قدرت زانوهاي خود را از دست داديد كمبودشان را به شدت حس خواهيد كرد.
ممكن است ازدواج كنيد، ممكن است نكنيد. ممكن است صاحب فرزند شويد، ممكن است نشويد. ممكن است در چهل سالگي طلاق بگيريد، احتمال هم دارد كه در هشتاد و پنجمين سالگرد ازدواجتان رقصكي هم بكنيد. هرچه مي كنيد، نه زياد به خودتان بگيريد، نه زياد خودتان را سرزنش كنيد. انتخابهاي شما بر پايه ي 50 درصد بوده، همانطور كه مال همه بوده..
دستورالعملهايي كه به دستتان ميرسد را تا ته بخوانيد، حتا اگر از آنها پيروي نمي كنيد.
از خواندن مجلات زيبايي پرهيز كنيد. تنها خاصيت آنها اين است كه بشما بقبولانند كه زشتيد .
در شناخت پدر و مادر خود بكوشيد. هيچ كس نمي داند كه آنان را كي براي هميشه از دست خواهيد داد. با خواهران و برادران خود مهربان باشيد. آنها بهترين رابط شما با گذشته هستند و به گمان قوي تنها كساني هستند كه بيش از هر كس ديگر در آينده به شما خواهند رسيد.
به ياد داشته باشيد كه دوستان مي آيند و مي روند، ولي آن تك و توك دوستان جان جاني كه با شما مي مانند را حفظ كنيد. براي پل زدن ميان اختلافهاي جغرافيايي و روشهاي زندگي سخت بكوشيد، زيرا هرچه بيشتر از عمر شما بگذرد، بيشتر پي مي بريد كه به افرادي كه در جواني مي شناختيد محتاجيد.
سفر كنيد
برخي حقايق لاينفك را بپذيريد: قيمتها صعود مي كنند، سياستمداران كلك ميزنند، شما هم پير ميشويد. و آنگاه كه شديد، در تخيلتان به ياد مي آوريد كه وقتي جوان بوديد قيمتها مناسب بودند، سياستمداران شريف بودند، و بچه ها به بزرگترهايشان احترام ميگذاشتند.
به بزرگترها احترام بگذاريد.
توقع نداشته باشيد كه كس ديگري نان آور شما باشد. ممكن است حساب پس اندازي داشته باشيد. شايد هم همسر متمولي نصيبتان شده باشد. ولي هيچگاه نمي توانيد پيش بيني كنيد كه كدام خالي ميشود يا بشما جاخالي مي دهد.
خيلي با موهايتان ور نرويد وگرنه وقتي چهل سالتان بشود، شبيه موهاي هشتاد ساله ها ميشود. دقت كنيد كه نصايح چه كسي را مي پذيريد، اما با كساني كه آنها را صادر مي كنند بردبار و صبور باشيد. نصيحت ، گونه ي ديگر غم غربت است. ارائه ي آن روشي براي بازيافت گذشته از ميان تل زباله ها، گردگيري آن و ماله كشيدن بر روي زشتي ها و كاستي هايشان و مصرف دوباره ي آن به قيمتي بالاتر از آنچه ارزش دارد، است. اما اگر به اين مسايل بي توجه هستيد لااقل حرفم درمورد كرم ضد آفتاب بپذيريد.

۱۰ نظر:

amiromona گفت...

فكر كنم ايشون هندي باشن
خيلي صحبتاش به دل ميشينه
تو لحظه زندگي كردن بهترين كاره

صحرا گفت...

سلام مهاجر عزيز
سوز اين غربتزدگيت به من هم رسيده. اي جوان .مرد باش و در مردي فرد باش و با دلي پر درد باش.
برات بهترينها رو از اعماق قلبم ميخوام.

ben گفت...

سلام ..... خیلی جالب بود مهندس . دستت درد نکنه . مثل سخنرانی هادر دانشگاه های ایران !!!

mozhgan گفت...

سلام
و سپاس از وبلاگ مفید تون
من هم فارغ التحصیل رشته برق هستم و یک ماهه فایل نامبر دوم فدرال رو گرفتم یک دختر 8 ساله دارم و 37 سالمه.
راستش بزرگترین هدف مهاجرتم دخترمه و آینده ی اون.اینجا از اون نوع کارهای دولتی کردم با 12 سال سابقه که اونور به هیچ دردی نمیخوره و تمام اطلاعات داشته و نداشتم ریست شده.ازکارم اومدم بیرون و میخوام تا قبل از اومدنم دوره یا دوره های رو بگذرونم که حتی شده در حد یک تکنسین وارد بازار کار بشم.حتی شده به صورت volunteer.
اینجا روی کیفیت وتستها و استانداردهای قطعات خودرو کار کردم و سابقه کار دارم.
مقصد ونکوور یا تورنتوست بسیار سپاسگذار خواهم بوداگر دراین راستا راهنمایی فرمایید.
اینکه چه مبحثی از این رشته بازار کار بهتری دارد سطح مهندسی یا تکنسینی بودن آن برای من فرقی ندارد از اینکه وقت خود را به کامنتهای هموطنانتان اختصاص میدهید سپاسگزارم.
مژگان

amir گفت...

بسیار بجا و خواندنی بود.
سپاسگذار..

یک تازه وارد گفت...

آقا دمت گرم م م م م م


یک تازه وارد از مونترال

Gema گفت...

با توجه به بعضی از مطالب این وبلاگ معلومه که دیدگاه کاملا اشتباهی نسبت به ایران و کانادا دارید و همین دیدگاه هم باعث مهاجرتتون شده....

ناشناس گفت...

سلام
خسته نباشید
یک سوال از شما داشتم اگر فرصت کنید جواب دهیدممنون میشم
من از طریق فدرال اقدام کرده ام ولی قصد دارم بیام مونترآل . بنظر شما از نظر قوانین کبکی حساب مشم ؟ بخصوص از نظر تسهیلات مربوظ به تحصیلات .
ممنون از پاسخ تان وهمچنین از همه زحمات شما

ناشناس گفت...

Vonegut never delivered any speech in MIT.

http://urbanlegends.about.com/od/dubiousquotes/a/vonnegut.htm

me گفت...

خيلي عالي بود...